Broker Eksportowy

Pomorski Broker Eksportowy ma 6 lat

Od 6 lat Agencja Rozwoju Pomorza wraz z partnerami – Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza, Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, Stowarzyszeniem „Wolna Przedsiębiorczość”, Inkubatorem Starter oraz Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) realizuje projekt Pomorski Broker Eksportowy. Skorzystało z niego już 2,2 tys. małych i średnich firm z Pomorza. Projekt będzie realizowany do połowy roku 2023.

 

Projekt w liczbach

 

Międzynarodowe tragi i misje i wydarzenia gospodarcze

Pomorskie firmy prezentowały swoją ofertę na regionalnym stoisku podczas 33 wyjazdów na targi na całym świecie. Nasze stoiska powstawały m.in. podczas targów BettShow Londyn, Mobile World Congress Barcelona, CEBIT Hannover, SIAL China, CPhI Worldwide Frankfurt, Hannover Messe, SIAL Canada, Japan IT Week, CIBE Szanghaj, SMM Hamburg, Vitafoods, Indie Beauty Expo w Nowym Jorku, The Hotel Show Dubai, DIDAC INDIA, POWEREXPO Almaty, SIAL InterFOOD Jakarta.

Przedsiębiorcy brali udział w misjach gospodarczych m.in. do Chin, Finlandii, Kanady, Izraela. W bieżącym roku miały miejsce dwie ważne misje – do Stanów Zjednoczonych (branża offshore) i Pomorska Misja na Expo 2020 w Dubaju (wielobranżowa).

Przedsiębiorcy wyjeżdżali ponadto na wydarzenia gospodarcze, podczas których uczestniczyli w targach, branżowych konferencjach i spotkaniach B2B. Wśród nich były m.in. China International Import Expo, Medica Düsseldorf, TechCrunch Disrupt Berlin, CES Las Vegas, Innovation Day Karlskrona, Konferencja Transport Logistic w Monachium, Targi HARBITARE Helsinki, TRANS EXPO ODESSA, Targi Anuga, Supply Side WEST Las Vegas, Web Summit Lizbona.

Granty

Trudno wymienić wszystkie wydarzenia, w których brały udział firmy samodzielnie wybierając i realizując swój dofinansowany wyjazd w ramach grantów z projektu Pomorski Broker Eksportowy. Do tej pory zamkniętych zostało 5 konkursów. Dofinansowanie sięgające nawet 50% wydatków pozyskały 536 projekty w łącznej kwocie ponad 22 mln zł. W ostatnim, szóstym, konkursie można składać wnioski do 29 lipca. Pomorskie firmy mogą w nim uzyskać dofinansowanie na realizację projektów polegających na ich udziale jako wystawców w międzynarodowych targach.

 

Broker zagraniczny

W grudniu 2022 roku planowane jest zakończenie ostatniej już w projekcie edycji bezpłatnej usługi brokera zagranicznego. Z usługi do tej pory skorzystały 33 firmy, które rozpoznawały wybrane przez siebie rynki: amerykański, brytyjski, szwedzki, norweski, fiński, kazachski, Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Najważniejszą częścią usługi były spotkania z potencjalnymi partnerami na wskazanym rynku.

 

Seminaria i konferencje

W ramach projektu organizowane były liczne seminaria, gdzie można było bezpłatnie sięgnąć po specjalistyczną wiedzę z zakresu eksportu. Blisko 1800 uczestników wzięło udział w 108 seminariach o różnorodnej tematyce, np. o specyfice wybranych rynków zagranicznych, zagadnieniach z zakresu marketingu, prawa, uwarunkowań kulturowych. W lipcu br. rozpocznie się kolejny cykl seminariów Export Gate. Prelegenci w czterech weekendowych spotkaniach podzielą się swoimi doświadczeniami  związanymi z wchodzeniem firm na nowe rynki, własnością intelektualną, specyfiką rynku kanadyjskiego i niemieckiego.

 

Ostatnia szansa na zbadanie potencjału eksportowego

Do tej pory brokerzy eksportowi przeprowadzili blisko 1650 bezpłatnych badań potencjału eksportowego firm, których efektem jest rekomendacja do działań zmierzających do rozwijania działalności eksportowej. Do końca realizacji projektu będzie można skorzystać z tej usługi. Przedsiębiorcy zainteresowani badaniem ProEksport mogą skontaktować się z jednym z kilkunastu specjalistów, których dane dostępne są na stronie brokereksportowy.pl.

 

Ostatni rok realizacji projektu

W nadchodzących miesiącach planowane są kolejne wyjazdy na wydarzenia gospodarcze. Stoiska pomorskich firm pojawią się między innymi na targach branży kosmicznej International Astronautical Congress w Paryżu, targach techniki kolejowej Railwaytech Indonesia w Jakarcie i targach sektora budowlanego Big 5 w Dubaju. Wciąż jest szansa na uzyskanie dofinansowania do wyjazdu na targi w charakterze wystawcy w ramach ostatniego konkursu grantowego. Przedsiębiorcy zainteresowani rynkiem Państwa Środka mogą do końca 2022 skorzystać z usług Pomorskiego Biura w Chinach. Projekt zostanie podsumowany podczas konferencji w kwietniu 2023. Na wydarzenie zapraszamy wszystkich, którzy tworzyli unikatowe przedsięwzięcie, jakim jest Pomorski Broker Eksportowy, i byli jego uczestnikami.

Panel dostępności