Wychodząc naprzeciw potrzebom i wymaganiom dotyczącym kwestii ochrony prawnej własności przemysłowej zapraszamy na spotkanie „Strategia zarządzania własnością intelektualną w innowacyjnych projektach”.
Jednym z podstawowych celów, jaki stawia sobie Unia Europejska, jest wzrost konkurencyjności gospodarki, również w kwestiach wspierania innowacji. Jest ona wdrażana przez różne programy tj. Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) oraz Horyzont Europa, które wspierają współpracę środowiska gospodarczego i naukowego. Ideą programów jest przekształcenie wyników prac b+r w powszechnie dostępne produkty lub usługi. Stanowi to odpowiedź na realne wyzwania gospodarczo-społeczne.
Skuteczny transfer wiedzy do gospodarki oraz zwiększenie konkurencyjności podmiotów wdrażających innowacje możliwe są przy skutecznym i efektywnym zarządzaniu własnością intelektualną wraz z jej ochroną prawną. Odpowiednio zdefiniowana strategia ochrony własności przemysłowej stanowi często element wniosków o dofinansowanie i podlega jego ocenie.
Gdzie i kiedy?
21 marca (czwartek), godz. 13:00-15:30.
Olivia Business Centre, Olivia Six
Aleja Grunwaldzka 472 D
Gdańsk
Program
13:00-13:15 | Prezentacja projektu Pomorski Broker Eksportowy 2030
|
13:15-14:15
|
Rodzaje praw własności przemysłowej, co chronią i czym się różnią
|
14:15 – 14:30
|
Przerwa kawowa |
14:30 – 15:00
|
Dotacje dla MŚP w zakresie finansowania ochrony własności przemysłowej. |
15:00 – 15:30 | Networking
|
Prelegentki
Prelegentkami wydarzenia będą ekspertki z Kancelarii prawno-patentowej FGGH IP.
Alicja Kicińska-Fujawa
Sprawami związanymi z prawem własności intelektualnej zajmuję się od ponad 25 lat. Patrząc z perspektywy czasu, nauczyło mnie to wielopłaszczyznowego podejścia do problematyki IP i łączenia jej z innymi dziedzinami prawa, a także doceniania coraz większej roli, jaką odgrywa zarówno w biznesie, ekonomii, jak i reklamie oraz mediach społecznościowych.
Od szeregu lat mam przyjemność reprezentować klientów w postępowaniach zgłoszeniowych, a także spornych przed Urzędem Patentowym RP, Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej oraz Światową Organizacją Własności Intelektualnej.
Z moim udziałem klienci z różnych branż, począwszy od branży FMCG poprzez sektor automotive i paliwowy po Life Science, zbudowali oraz wzbogacili portfolio swoich znaków towarowych (ponad 2000 dokonanych zgłoszeń znaków towarowych) czy wzorów przemysłowych (ponad 200 rejestracji), jak też prowadzili postępowania sporne (ponad 150) oraz skutecznie utrzymali uzyskane prawa wyłączne.
Doradzam zarówno polskim, jak i zagranicznym podmiotom w jak najlepszym wykorzystaniu i uzyskiwaniu korzyści wynikających z posiadanej ochrony. Występuję na każdym etapie powstawania oraz utrzymywania w mocy praw IP, przeprowadzając badania zdolności rejestrowej, prowadząc postępowania zgłoszeniowe, sporne, opracowując strategie ochrony. Wspieram także klientów w efektywnym zarządzaniu posiadanymi prawami.
Dzięki międzynarodowym uprawnieniom mogę reprezentować klientów w postępowaniach o unieważnienie bądź naruszenie patentu w sprawach toczących się przed Jednolitym Sądem Patentowym, który rozpoczął swoją działalność dnia 1 czerwca 2023 roku.
Wykonywany zawód wymaga ode mnie ciągłego poszerzania i uzupełniania wiedzy z uwagi na dokonywane zmiany legislacyjne, co motywuje mnie do działania i stałego podnoszenia kwalifikacji. Pasjonuje mnie przekazywanie wiedzy i mówienie o sprawach trudnych w prosty sposób, pamiętając o holistycznym spojrzeniu na omawiane zagadnienie. Chętnie dzielę się zdobytym doświadczeniem i posiadanymi umiejętnościami podczas szkoleń.
Do każdego zadania podchodzę indywidualnie, otwarcie prezentując możliwości oraz zagrożenia, jakie wiążą się z realizacją powierzonego zlecenia. Jednocześnie nie zapominam, iż korzyść i dobro klienta stanowią centralny punkt odniesienia podejmowanych decyzji i działań.
Iwona Płodzich-Hennig
Jestem rzecznikiem patentowym z 23 letnim stażem pracy, podczas którego zdobyłam bogate i różnorodne doświadczenie zawodowe, pracując przez 12 lat w największej polskiej firmie farmaceutycznej, a przez kolejne 11 lat jako rzecznik patentowy w jednej z największych kancelarii patentowych w Polsce.
Uważnie wsłuchuję się w potrzeby twórców i inspiruję ich do tworzenia wynalazków. Przeprowadziłam blisko 1000 badań patentowych, a jako zawodowy pełnomocnik reprezentowałam klientów przed Urzędem Patentowym RP w ponad 150 zgłoszeniach krajowych, blisko 400 europejskich patentach walidowanych w Polsce oraz szeregu wniosków o Dodatkowe Prawo Ochronne (SPC). Fascynuje mnie moja praca, ponieważ jest ciekawa i twórcza, daje mi możliwość łączenia wiedzy naukowej z kreatywnością oraz innowacyjnością. Korzystam z nowoczesnych narzędzi cyfrowych, które usprawniają obsługę współpracujących ze mną podmiotów i dają możliwość oszczędności ponoszonych opłat urzędowych.
Moja wiedza i doświadczenie to fundament, na którym buduję relacje z ludźmi oparte na wzajemnym zaufaniu. Prowadząc sprawy klienta ważne dla mnie jest zorientowanie na jego potrzeby biznesowe.
Zawsze staram się zrozumieć oczekiwania klientów, aby móc im jak najlepiej sprostać. Traktuję je jako priorytet w mojej pracy rzecznika patentowego. Zaufanie, otwartość, transparentność to wartości, które uważam za kluczowe w budowaniu trwałych relacji i osiąganiu wspólnego sukcesu. Są to solidne podstawy każdego udanego biznesu.
Własność intelektualna to wysoce specjalistyczna gałąź prawa, którą dobrze znam. W kontaktach z klientem stawiam na pierwszym miejscu profesjonalizm, fachowe doradztwo i rzetelną obsługę.
Zgłoszenia
Zgłoszenia do 19 marca 2024 za pośrednictwem poniższego formularza. Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Informacje
Maciej Frączek
e-mail: maciej.fraczek@arp.gda.pl
tel.: 58 323 31 06