Broker Eksportowy

Święto pomorskiego eksportu. Konferencja zakończeniowa Pomorskiego Brokera Eksportowego, 25.04.2023

Pomorski Broker Eksportowy powoli dobiega końca. Przyszedł czas na uroczyste podsumowanie działań w programie i świętowanie sukcesu, jaki odniósł. Okazją ku temu była konferencja, która odbyła się 25 kwietnia 2023 roku w Olivia Star w Gdańsku. Uczestnikami wydarzenia byli przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w projekcie, instytucje realizujące działania, a także władze samorządowe z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem na czele.

Marszałek Mieczysław Struk otworzył konferencję swoim przemówieniem, w którym dziękował wszystkim osobom, które były zaangażowane w projekt. Szczególne słowa podziękowania kierował do firm, które wzięły w nim udział.

– Chciałbym dzisiaj bardzo gorąco Państwu podziękować za to, że mogliśmy wspólnie promować gospodarkę Pomorza. Nasz region będzie silny wtedy, kiedy będą w nim silne przedsiębiorstwa – mówił marszałek.

Uczestników konferencji powitał również Łukasz Żelewski – prezes Agencji Rozwoju Pomorza SA, która jest liderem przedsięwzięcia realizowanego wspólnie z instytucjami otoczenia biznesu: Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza, Inkubatorem STARTER, Stowarzyszeniem Wolna Przedsiębiorczość, Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) oraz Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.

Ciekawym punktem programu konferencji była prelekcja Jacka Wiśniewskiego, ekonomisty, przedsiębiorcy i wieloletniego głównego ekonomisty Raiffeisen Bank Polska, który kreślił możliwe scenariusze dla zmian w porządku gospodarczym świata. Po jego wystąpieniu przyszedł czas na podsumowanie projektu. Dokonali go Wiceprezes ARP S.A. Piotr Ciechowicz i Dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorczości ARP S.A. Katarzyna Matuszak-Dzierżyńska. Padło wiele konkluzji, refleksji, a także cyfr obrazujących efekty przedsięwzięcia.

Liczby podsumowujące program mówią same za siebie. W ciągu siedmiu lat trwania projektu Pomorski Broker Eksportowy udało się wspomóc blisko 2,5 tysiąca przedsiębiorstw, zorganizować ponad 100 wyjazdów na targi, misje czy inne wydarzenia gospodarcze, A do tego łącznie ponad  150 seminariów, czy spotkań.

Spośród firm biorących udział w projekcie wyróżnionych zostało osiem przedsiębiorstw: DAC.digital, HeatQ Technology, MSM Studio, NAVA Engineering, Portman Lights, SpaceForest, Spark Lab Polska, TMA AUTOMATION. Każde z nich wykonało ogromny skok w rozwijaniu działalności eksportowej, a do tego wyjątkowo aktywnie uczestniczyło w realizowanym od 2016 roku programie. Firmy zostały uhonorowane statuetkami ze szkła artystycznego według autorskiego projektu wykonane przez firmę Baranska Design – przedsiębiorstwo również uczestniczące w projekcie.

Po ceremonii wręczenia wyróżnień nadszedł czas na widowisko improwizowane w wykonaniu Jachimek – Tremiszewski Trio. Artyści podczas występu wielokrotnie na wesoło nawiązywali do tematu ekspansji zagranicznej wchodząc w interakcje z widownią i wprowadzając ją w wyjątkowo dobry nastrój.

Ostatnim punktem programu był networking. Była to okazja do spotkania osób zaangażowanych w projekt Pomorski Broker Eksportowy, zarówno organizatorów działań, jak i ich odbiorców. Czas ten wykorzystany został również na zebranie wniosków do realizacji kolejnej edycji przedsięwzięcia, która ma się rozpocząć już w przyszłym roku w nieco zmodyfikowanej formule.

Fot. Tomasz Nowicki
Wideorelacja www.trojmiasto.pl

Film promocyjny projektu Pomorski Broker Eksportowy

Panel dostępności